تیغ اره دیسکی بهترین ابزار برش ورق پیویسی

تیغ اره دیسکی چیست؟

تیغ اره دیکسی یا گرد یکی از پرکاربردترین ابزارهای برش است که در صنایع چوب، کابینت سازی و … معروف است. این نوع تیغ در دو نوع پرتابل و رومیزی به دستگاه اره وصل می‌شود و می‌تواند کاربردهای کارگاهی،‌ صنعتی یا ساده داشته باشد. این نوع تیغ از نظر فرم و شکل دندانه‌ها نیز انواع مختلفی دارد که هر کدام برای برش خاصی مناسب هستند.اگر بخواهیم یک ابزار خوب برای برش ورق PVC معرفی کنیم قطعا تیغ اره دیسکی بهترین ابزار است.


تیغ اره دیسکی یک برش هموار و منظم روی ورق فومیزه ایجاد می‌کند و اگر انواع مختلف آن مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند، لبه گیری، صیغل دادن و … را دارد. بهترین مدل تیغ اره دیسکی برای برش ورق PVC، تیغ دندانه ریز است که بدون هیچ لبه اضافه‌ای ورق را برش می‌زند. البته مدل ورق فومیزه و ضخامت آن بر تیغ مناسب تاثیرگذار است. اگرچه ابزارهای دیگری نیز برای برش ورق فومیزه مناسب هستند، اما تیغ اره دیسکی بهترین ابزار برای برش صنعتی با تعداد و ابعاد زیاد است.

بهترین تیغ اره دیسکی برای برش ورق فومیزه

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از تیغ اره دیسکی وجود دارد که هر کدام برای ایجاد برشی خاص و با متریال متفاوت کارایی دارند. ابزار خوب برای برش ورق PVC تیغ اره الماسه است که دارای دندانه‌های تیز یا اصطلاحا سگمنت است. این دندانه‌ها بسیار ریز هستند و در لبه بیرونی تیغ قرار گرفته‌اند که به وسیله یک موتور قدرتمند به سرعت چرخیده و ورق فومیزه را با ظرافت اره می‌کنند. همچنین این نوع تیغ اره، دندانه‌های کم عمقی در فاصله کم با یک دیگر دارد که امکان برش ورقه‌های بسیار نازک PVC را نیز فراهم می‌کند.

انتخاب بهترین تیغ اره دیسکی برای برش ورق PVC

اره برقی و الکتریکی یکی از بهترین وسیله‌هایی است که با قرار دادن تیغ دیسکی مناسب می‌توان برش ورق PVC را انجام دهد. درست است که تیغ اره دیسکی یک ابزار خوب برای برش ورق PVC است اما چگونه می‌توان دقیقا همان برش مورد نظر را در ورق ایجاد نمود؟ به این منظور باید تیغ مناسب را روی دستگاه قرار دهید؛ در غیر این صورت ممکن است ورق آسیب ببیند، برش مناسب ایجاد نشود و یا حتی احتمال پرتاب شدن قطعات حین برشکاری افزایش یابد.
برای برش ورق فومیزه بهتر است تیغ اره دیسکی دندانه‌های ریز و کم عمق داشته باشد. هر چقدر که تعداد دندانه‌های تیغ بیشتر باشد،‌ برشکاری با سرعت و دقت بیشتری انجام شده و نتیجه کار تمیزتر است. البته این تیغه برای ورق‌های نازک مناسب است و برای برش قطعات ضخیم بهتر است تعداد دندانه‌ها کمتر باشد. معمولا برشکاری ورقه PVC تفاوتی با MDF ندارد و از یک تیغه می‌توان برای برش هر دوی آنها استفاده کرد.

ویژگی‌های تیغ اره دیسکی

همانطور که گفتیم تیغ اره دیسکی بهترین ابزار برای برش ورق فومیزه است. اما برای انتخاب بهترین تیغه می‌بایست به ویژگی‌های برجسته آن توجه کنیم. معمولا مهم‌ترین ویژگی‌های تیغ اره که روی آن نوشته می‌شود شامل تعداد دندانه‌ها،‌ قطر شفت،‌ تعداد دور بر دقیقه،‌ ضخامت تیغ و ضخامت برش اره می‌باشد. در ادامه با این ویژگی‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

جنس تیغ اره: بهترین جنس برای برش ورق فومیزه اکسید آلومینیوم و سیلیکون می‌باشد.
سگمنت: سگمنت یا لبه تیغ باید جنس متناسب با متریال برشکاری داشته باشد که کاربید تنگستن از بهترین‌های آن است.
نوع و زاویه دندانه‌ها: دندانه‌های تیغ اره در کیفیت برش نقش مهمی دارد؛ برای برش ورق PVC بهتر است از تیغ‌های کراس کات با الماسه‌های ATB استفاده کنید.
قابلیت نویزگیری: تیغ‌های باکیفیت قابلیت نویزگیری در دو نوع رزین دار و بدون رزین دارند که از حرکت اضافه و ایجاد صدا جلوگیری می‌کند.
تعداد دندانه‌ها: بهتر است تیغ را با بیشترین تعداد دندانه انتخاب کنید تا برش صاف و نرم‌تری داشته باشید.
نحوه برشکاری با تیغ اره دیسکی

در صورتی که قصد برشکاری با استفاده از تیغ اره دیسکی را دارید باید با نحوه درست کار با آن نیز آشنا باشید. در ادامه به نکاتی که لازم است درباره استفاده درست از تیغ اره دیسکی بدانید اشاره می‌کنیم:

در قدم اول بهتر است مناسب‌ترین دستگاه و تیغ اره را انتخاب کنید؛ برای برش ورق‌های فومیزه بهتر است از تیغه اره دیسکی با دندانه‌های ریز و در تعداد بالا استفاده کنید؛ همچنین بهتر است تیغ از جنس اکسید آلومینیوم باشد. همچنین قطر تیغه باید متناسب با مصرف شما و بر اساس حجم کار انتخاب شود.
اندازه گیری‌‌های لازم را با استفاده از یک مداد روی قطعه ورق PVC مشخص کنید و از محل علامت‌ها برش ایجاد کنید.
پس از اندازه گیری‌های لازم و اطمینان از نصب درست تیغ اره دیسکی، مطمئن شوید هیچ جسم خارجی یا دستان شما در مسیر حرکت تیغ نیست.
دست و انگشتان خود را به طور کامل از سر راه تیغ دور کنید تا از خطر آسیب دیدگی توسط لبه‌های تیغ پیشگیری کنید.
استفاده از تجهیزات ایمنی مثل عینک محافظ، دستکش، گوشگیر و گان را جدی بگیرید.
با رعایت موارد ایمنی و انتخاب بهترین تیغ اره دیسکی می‌توانید برشکاری راحت‌تر و باکیفیت‌تری را تجربه کنید و ورق فومیزه را متناسب با انتظارات خود برش دهید.