معرفی تایل سقفی پیویسی

تایل چیست؟

تایل ها صفحاتی خشک گچی هستند که سطح مقطعی گالوانیزه دارند و با کاغذی مقاوم به نا کرافت پوشانده شده اند. این صفحات ضد آب، مقاوم در مقابل حرارت و ضد خش هستند. اگر این قطعات در سقف مورد استفاده قرار بگیرند به آنها تایل سقفی می گویند. اغلب ضخامت تایل سقفی حدود 8 میلیمتر و ابعاد استاندارد آن 60*60 سانتیمتر است. انواع تایل سقفی از جمله تایل سقفی ساده، پی وی سی، آکوستیک، آلومینیومی، گچی سقفی و … در صنایع عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از بهترین انواع تایل سقفی، تایل سقفی pvc است.

تایل سقفی pvc

اگر در ساخت تایل سقفی از ورق های فومیزه استفاده شود ، تایل سقفی pvc خواهیم داشت. یکی از ویژگی های ورق pvc ضد رطوبت بودن آن است، لذا استفاده از تایل سقفی pvc، در مناطقی با رطوبت بالا مانند حمام، آشپزخانه، سردخانه و … زیاد است. قابلیت نصب این متریال بالا بوده و شستشوی آسان این متریال از دیگر ویژگی های این متریال به شمار می رود. تایل های سقفی pvc در دو دسته ساده و طرح دار مورد استفاده قرار می گیرند. تایل سقفی pvc ضد حریق، ضد آب و آکوستیک بوده و از نوع طرح دار این تایل می توان به عنوان المانی دکوراتیو در سقف کاذب استفاده کرد.

ویژگی های تایل سقفی pvc

تایل سقفی pvc به دلیل ویژگی های ذیل در صنایع عمرانی و ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند، برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

سبک بودن: تایل پی وی سی سقفی وزن کمی داشته و قابلیت نصب در هر فضایی را دارد.
زیبایی ظاهری: تایل pvc از زیبایی ظاهری و تنوع برخوردار بوده و می تواند به عنوان المانی دکوراتیو در سقف مورد استفاده قرار گیرد، لذا در پاساژ ها، هتل ها و سالن های پذیرایی مخصوص از این متریال استفاده می شود.
ضد آب و رطوبت: تایل های pvc ضد آب بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند.
ضد حریق: تایل سقفی پی وی سی ضد حریق بوده و با استفاده از این متریال می توان از سقف در برابر آتش محافظت کرد.
آسانی نصب: آسان بودن نصب این تایل ها و سرعت بالای نصب از دیگر ویژگی های تایل سقفی pvc است. همچنین می توان آیتم های نورپردازی را در این سقف قرار داده و از نورپردازی مناسب در سقف نیز بهره گرفت.
طرح ها و رنگ های متنوع: تنوع در طرح و رنگ تایل های سقفی سبب می گردد تا بتوان از این تایل ها در هر فضایی با هر طرحی بهره گرفت.
عایق صدا: تایل سقفی pvc جاذب صدا و آکوستیک است، حتی اگر از تایل سقفی pvc آکوستیک استفاده گردد، کنترل سر و صدای ایجاد شده، بهتر نیز انجام می پذیرد.
مقاومت در برابر حشرات: تایل سقفی pvc در برابر انواع حشرات مقاوم هستند و قابلیت جویده شدن و یا ساییدگی از طریق حشرات را ندارد.
موارد مصرف تایل سقفی pvc

اغلب تایل های pvc سقفی در دو نوع سفید براق و طرح دار و رنگی تولید می شوند و از نوع طرح دار در سالن های پذیرایی که جنبه دکوراتیو اهمیت زیادی دارد، استفاده می گردد، همچنین به دلیل خاصیت ضد رطوبت بودن این متریال از آن در فضاهای با رطوبت بالا نظیر حمام، دستشویی،استخر، موتورخانه و … استفاده می شود.
همچنین برای پوشاندن تأسیسات مورد استفاده زیر سقف سازه ای از این سقف استفاده می شود. تایل سقفی عایق صوت و آکوستیک نیز هستند و در محیط های مختلف جهت گرفتن سر و صدای اضافی از تایل سقفی pvc استفاده می شود.

نکات مهم هنگام خرید تایل سقفی pvc

از مهمترین نکات خرید تایل سقفی پی وی سی عبارتند از:

قیمت: تایل سقفی pvc به دلیل تنوع در طرح و رنگ، قیمت های متفاوتی دارد و لازم است تا خریداران متناسب با بودجه و نیاز خود به خرید این نوع از تایل ها اقدام نمایند.
نوع تایل: تایل های سقفی پی وی سی تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند. پر واضح است که نوع رنگی و طرح دار این متریال قیمت بیشتری در مقایسه با نوع ساده و براق داراست، لذا خریداران متناسب با نیاز خود به خرید تایل سقفی pvc اقدام می کنند.
ابعاد و اندازه تایل: اغلب اندازه تایل 60*60 بوده و جهت تهیه تایل با ابعاد دیگر می بایست به سفارش این متریال پرداخته شود.
ضخامت تایل: ضخامت تایل سقفی pvc از 2 تا 16 میلیمتر متغیر است، ارتفاع سقف سازه ای و نوع آن، اهمیت زیادی در انتخاب ضخامت تایل سقفی خواهد داشت. ضخامت های بیشتر تایل، امنیت کمتری داشته و در فضاهایی با مساحت و متراژ بالا از ای نوع از تایل های سقفی استفاده نمی گردد.